جرثقیل دروازه ای و انواع آن

folder_open{[1]}
commentبدون دیدگاه

جرثقیل دروازه ای و انواع آن

در صنعت سنگ جرثقیل سنگبری با امکان باسکول جرثقیل بسیار پر کاربرد و حیاتی می باشد.گروه صنعتی ماشین توزین مقاله ای در خصوص جرثقیل دروازه و انواع آن به شرح زیر آماده کرده که جهت بالابردن سطح اطلاعات عمومی و مصرف کننده میباشد که این گروه بر روی انواع ماشین آلات صنعتی و جرثقیل باسکول نصب میکنند

جرثقیل دروازه ای سازه ای بسیار پرکاربرد در صنعت بوده که با نام گنتری کرین (Gantry crane) نیز شناخته می شود . این سازه پرکاربرد بیشتر برای تخلیه بار در بندرگاه ها و سایر مکان های دیگر از کانتینر ها و در مکان های چون پل سازی که بر روی خرپای جلوی رونده تعبیه می شوند استفاده می شوند . این سازه انواع مختلفی داشته که از مهمترین و رایج ترین نوع جرثقیل دروازه، zpmc بوده که در کشور ما نیز مورد استفاده قرار می گیرد . در ضمن در برخی موارد که در سوله های که امکان استفاده از جرثقیل نیست و یا سوله طویلی که امکان نصب تیر حمال به دلیل کمبود جا نبوده نصب جرثقیل دروازه بهینه تر و به صرفه تر بوده که بر روی آن ها میتوان باسکول نصب نمود باسکول جرثقیل بسیار در صنعت پر کاربرد میباشد

ویژگی های جرثقیل دروازه ای

 • این سازه مباسب برای حمل و جابجایی وسایل و قطعاتی بوده که در مناطق باز قرار دارند
 • این جرثقیل این قابلیت را داشته که به تمامی مناطقی که در تحت پوشش دارد دسترسی مستقل داشته باشد
 • جرثقیلی بوده که از نظر هزینه ای بسیار پایین بوده
 • دهانه این سازه 6 الی 50 متر بوده
 • از ویژگی خوبی که جرثقیل دروازه داشته می توان به سهولت در نگهداری و مقدار کم بودجه ای که لازم داشته اشاره کرد .
 • از استاندارد های بالای چون Din 4132 و AWS D14-1 برخوردار می باشد
 • جهت جابجایی و حمل آن دسته از مواد و قطعاتی که بسیار سنگین بوده می توان این سازه را به عنوان وسیله ای ایمن و مناسب انتخاب کرد
 • مصرف انرژی پایینی داشته و بهینه بوده
 • کاربری آسان و کار با این جرثقیل ساده بوده و نیازی به تخصص و مهارت نداشته
 • برای محوطه های که نیاز به کار با جرثقیل ، موقتی بوده جرثقیل دوازه مناسب بوده چرا که انعطاف پذیری بالای به دلیل دمونتاژ شدن را دارد
 • این قابلیت در این سازه وجود دارد که برای آن کابین یا محلی برای اجرای سکوی کاربری تعبیه کرد

انواع جرثقیل دروازه ای

این سازه از دو نوع جرثیل تشکیل شده که شامل :

 • جرثقیل دروازه ای تک پل : از ویژگی های این نوع سازه می توان به ظرفیت 1 تا 10 تنی و دهانه ای 6 الی 16 متری  اشاره کرد .البته برای طراحی تناژ های بالا با دهانه های بیشتر از این پارامترها بصورت اختصاصی امکان پذیر بوده ، در دسته کاری 2M ،  1AM بوده
 • جرثقیل دروازه ای دوپل : ظرفیتی از 5 تا 50 تنی با دهانه 14 تا 30 متری طراحی شده اند ، که بالاتر از این ظرفیت و دهانه بصورت اختصاصی وجود دارد ، در دسته کاری  3M , 4M ، 2M ،  1AM  می باشند .

مزایایی جرثقیل دروازه ای تک پل

 این سازه ها در مقایسه با نوع جفت پل از هزینه کمتری برخوردار بوده و همچنین وزن سازه پایین تر است

 • از استهلاک کمتری برخوردار می باشند
 • قابلیت های زیادی از جمله نصب باسکول ، آژیر  و انواع دیگر تجهیزات در این سازه وجود دارد.

مزیایی جرثقیل دروازه ای دو پل

 

 • برای جابجایی و حمل بار های در تناژ های بالاتر عملکرد بهتری داشته
 • دسترس پذیری بالابر آن و امکان تعمیر در جرثقیل دروازه ای دو پل آسان تر بوده
 • انواع مختلفی از تجهیزات مانند سازه تک پل برای نصب را دارند
 •  و …

جرثقیل های دروازه ای ” “

جرثقیلهای دروازه ای در جابجایی مواد در مکانهای روباز و یا سالنهایی که استفاده از ستون بهر دلیلی ممکن نباشد یکی از بهترین انتخابهاست. این جرثقیلها به دو خانواده دروازه ای (Gantry Crane) و نیم دروازه ای (Semi Gantry crane) طبقه بندی می شوند.
جرثقیل دروازه ای:
در محوطه های باز معمولا برای دپو کردن مواد اولیه و یا انجام مراحلی از ساخت جابجاییهای سنگین را می توان با جرثقیل دروازه انجام داد. این جرثقیلها در دو نوع تک پل و جفت پل بسته به دهانه و ظرفیت ساخته می شوند. جرثقیلهای دروازه ای سازه ای با یک و یا دو پل و چهار ستون می باشند که ریلهای حرکت طولی جرثقیل بر روی زمین نصب می شوند.
جرثقیلهای دروازه در مواردی که نیاز به ظرفیتهای بالا و دهانه های بالا می باشد کاربری بسیاری دارند. طراحی و ساخت این دستگاهها پیچیده تر از جرثقیلهای سقفی می باشد بنابراین در ساخت این جرثقیلها بایستی شرکت سازنده توانمندی بالایی داشته باشد. در اکثر موارد دیده می شود که بدلیل عدم رعایت اصول مهندسی حتی در شرکتهای با تجربه ، سازه نهایی سنگینتر از حد نیاز بوده و استهلاک بالایی مخصوصا در حرکت طولی بوجود می آید.
جرثقیلهای دروازه ای قابلیت نصب سریع و آسان راهرو، مگنت، چنگک، کابین و سایر تجهیزات جانبی را دارند. در بنادر و مراکز دپوی فولاد و کانتینر و کوپه سنگ جرثقیلهای دروازه ای سنگین کاربرد زیادی دارند. گروه کاری در طراحی سازه و انتخاب تجهیزات نقش مهمی را ایفا می کند و بسته با نوع و سنگینی بار در مواردی از دو وینج بالابری در این جرثقیلها استفاده می شود.
دقت بالا و هزینه پایین بخصوص در مواردی که طول مسیر حرکت زیاد باشد از مزیتهای جرثقیل دروازه می باشد.
در جابجایی های فوق سنگین اکثرا استفاده از جرثقیل سقفی بدلیل نیاز به ستونها و تیر حمالهای سنگین اقتصادی نبوده و در اکثر موارد از جرثقیلهای دروازه ای استفاده می شود. جرثقیلهای دروازه می تواند دارای یک یا دو کنسول در امتداد پلهای اصلی باشد که قابلیتهای و مزیتهای بیشتری به دستگاه باسکول جرثقیل دروازه می دهد. از این قابلیتها می توان به موارد زیر اشاره کرد.
– انتقال مواد از محیط بین دو ریل به قسمت بیرون ریل
– امکان جابجایی و بارگیری بیشتر در کناره های پلها
– وزن سازه ای سبک در مقایسه با دهانه مشابه بدون کنسول
دهانه جرثقیلهای دروازه ای تا 30 الی 35 متر، توجیه اقتصادی استفاده از این دستگاهها را بالا می برد.
تصویر زیر جرثقیل دروازه جفت پل با دو کنسول را نشان می دهد.

نقشه جرثقیل دروازه ای

باسکول جرثقیل

 • جرثقیل نیم دروازه ای:
  در محوطه های باز در کنار سالنها معمولا دپو کردن مواد اولیه و یا انجام مراحلی از ساخت جابجاییهای سنگین را می توان با جرثقیل نیم دروازه ای انجام داد. این جرثقیلها در دو نوع تک پل و جفت پل بسته به دهانه و ظرفیت ساخته می شوند. جرثقیلهای دروازه ای، سازه ای با یک و یا دو پل و دو پایه می باشند که ریلهای حرکت طولی جرثقیل در یک طرف بر روی زمین و در سمت دیوار سالن بر روی تیر حمال نصب می شوند. جرثقیلهای نیم دروازه ای همچنین در داخل سالنها در ارتفاع کمتری از جرثقیلهای سقفی در سالنهای پر تراکم کاربرد دارد.
  معمولا اطراف سالنها محلی برای دپو کردن مواد اولیه و یا انبار کردن محصول محسوب می گردد. با توجه به وجود ستونهای سالن ساخت جرثقیل نیم دروازه ای هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و هم در مقایسه با جرثقیل های سقفی عرض بیشتری در اختیار کاربر قرار می دهد. در سالنهای پر تراکم که علاوه بر جرثقیل سقفی نیاز به جرثقیلهای بیشتری می باشد از جرثقیل های بازوئی و نیم دروازه ای با عرض محدود استفاده می شود. محدوده حرکتی جرثقیل های نیم دروازه ای نسبت به جرثقیل های بازوئی بیشتر بوده و قابلیت ساخت با ظرفیت بالاتری نیز دارند. دقت و ایمنی در جرثقیلهای نیم دروازه ای نیز بیشتر از جرثقیل های بازویی می باشد.
  جرثقیل نیم دروازهای نیز در ظرفیتهای بالا و بصورت جفت پل قابلیت نصب سریع و آسان راهرو، مگنت، چنگک، کابین و سایر تجهیزات جانبی را دارند.
  تصویر زیر جرثقیل نیم دروازه ای جفت پل را نشان می دهد.
 • باسکول جرثقیل سنگبری با ظرفیت 40 تن، یکی از محصولات گروه صنعتی ماشین توزین می باشد که بر روی انواع جرثقیل دروازه موجود در کارخانه جات سنگ نصب می شود و وزن باری را که از زمین بلند می کند با دقت بسیار بالا محاسبه و نمایش می دهد.
 • این باسکول که خود مجهز به قلاب و قرقره می باشد، بجای قلاب و قرقره خود شما، بر روی جرثقیل نصب شده و باعث می شود هنگام بلند کردن سنگ از روی زمین و یا تریلر، همان موقع به سرعت وزن بار اندازه گیری شده و نمایش داده شود.
 • ظرفیت : 40 تن
 • دقت: 9/99 درصد
 • نمایش وزن بصورت بی سیم
 • قابلیت چاپ رسید باسکول
 • کاملا محافظ در برابر ضربات و گرد و غبار و رطوبت
 • دارای یکسال گارانتی

باسکول جرثقیل

گروه صنعتی ماشین توزین یکی از مجموعه های صنعتی زیرمجموعه شرکت مهندسی هوشمند حسگر می باشد که بعنوان یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مشغول به کار می باشد.
تخصص گروه صنعتی ماشین توزین، تجهیز انواع ماشین آلات معدنی، صنعتی و کشاورزی و دامپروری به سیستم توزین می باشد و در این راستا تاکنون توانسته است بر روی مجموعه بزرگی از ماشین آلات همچون لودر، لیفتراک، جرثقیل، نوارنقاله، فیدرمیکسر و مخازن و سیلوها سیستم توزین دینامیک نصب نماید.همچنین گروه صنعتی ماشین توزین با توجه به تیم متخصص خود قادر به ساخت انواع سنسورهای اندازه گیری کمیت های مکانیکی همچون لودسل ها و پرشرسل ها و شتاب سنج ها می باشد.

#جرثقیل         #جرثقیل دروازه ای             #باسکول جرثقیل            #باسکول

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up