اتوماسیون صنعتی

folder_open{[1]}
commentبدون دیدگاه

اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی یا روباتیزه کردن (Industrial Automation) به معنی استفاده از ابزارهای کنترلی (مثلاً کامپیوتر) به جای انسان به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و پروسه‌های تولید است.

گروه صنعتی ماشین توزین  اتوماسیون به بهره‌گیری از سامانه‌های کنترل (مثل کنترل عددی، کنترل منطقی قابل برنامه ریزی، و دیگر سیستم‌های کنترل صنعتی)، مکانیکی و الکترونیکی به کمک رایانه ها برای پایش (کنترل) خط تولید گفته می‌شود، که در آن هدف، کاهش نیاز به دخالت انسان است.باسکول ساخت گروه صنعتی ماشین توزین یکی از محصولات بهره گرفته از اتوماسیون صنعتی است.

این باسکول ها با توجه به پیشرفت و بهره بری از تکنولوژی روز بر روی کلیه ماشین آلات صنعتی ،معدنی و دامپروری نصب میشود.

اتوماسیون از لحاظ لغوی به معنای “کنترل و هدایت دستگاهی بطور خودکار” میباشد.

در صنعت امروزی هدف کنترل رسیدن به معنای کامل لغت اتوماسیون است ولی به دلایل متفاوت این هدف امکان پذیر نیست و دربیشتر مواقع یک سیستم نیمه خودکار داریم که بخشی از کنترل توسط اپراتور و بخشی از آن توسط سیستم کنترل تعبیه شده انجام میگیرد.

یکی از مهمترین ارکان تولید صنعتی، اتوماسیون است که تا قبل از پیدایش آن، از دستگاههای مختلفی برای کنترل خطوط تولید استفاده می کردند که هر یک به شکل مجزا عمل می کردند و در آنها محدودیت ها و مشکلات زیادی نیز وجود داشت. هدف از اتوماسیون سازی و استفاده از روبات، افزایش کارایی تجهیزات صنعتی و تولیدی است مانند باسکول . هماهنگی و تناسب میان دستگاهها و روباتها و ایجاد شبکه در یک نظام تولید، نتیجه استفاده از تکنولوژی اتوماسیون می باشد.

سیستم صنعتی اتوماسیون مسئولیتی بیش از کنترل فرایند تولید را بر عهده دارد که توسط کارشناسان مربوطه تنظیم شده و

سیستم صنعتی اتوماسیون عبارت است از:

 1. تبادل اطلاعات بین قسمت های مختلف تولید
 2. برقرار کردن استراتژی های کنترلی در کارخانه
 3. ایجاد یک واسطه بین کاربر و مجموعه تحت کنترل
 4. دلایل استفاده از اتوماسیون صنعتی

  افزایش بهره‌وری

  اتوماسیون یک کارخانه یا یک فرآیند تولید می‌تواند با کنترل بهتر و دقیق‌تری که بر فرآیند تولید دارد، نرخ تولید را به طور چشمگیری بهبود بخشد. در واقع زمان صرف شده به ازای تولید هر کالا کاهش خواهد یافت و همچنین کیفیت و دقت در تولید کالا افزایش خواهد یافت.

 5. کاهش هزینه تولید
  ترکیب فرآیندهای مختلف در صنعت با استفاده از اتوماسیون همانطور که در بخش قبل ذکر شد زمان تولید را کاهش خواهد داد؛ همچنین نیاز به استفاده از انسان در طول فرآیند را کاهش خواهد داد. لذا هزینه‌های ناشی از تولید کالا بدین صورت کاهش خواهد یافت.
 6. افزایش کیفیت کالا
  از آن جائیکه استفاده از اتوماسیون دخالت انسان در فرآیند را کاهش خواهد داد، احتمال وقوع خطاهای انسانی نیز به حداقل خواهد رسید. بدین ترتیب کالاهای تولید شده با استفاده از عملکرد تجهیزات اتوماسیون و بازدید دقیق و کنترل آن‌ها از مرحله طراحی تا ساخت دارای کیفیت بسیار بهتری نسبت به قبل خواهند بود.
 7. افزایش امنیت
  اتوماسیون صنعتی با جایگزین کردن ماشین‌های صنعتی با انسان‌ها از حضور انسان در محیط‌های خطرناک جلوگیری کرده و بدین ترتیب امنیت محیط کار را بالا خواهد برد.
 8. بخش‌های مختلف سیستم اتوماسیون صنعتی
  سیستم‌های اتوماسیون صنعتی ذاتا پیچیده بوده و شامل تعداد بسیار زیادی از دستگاه‌ها هستند که از طریق تکنولوژی اتوماسیون در کنار یکدیگر و به طور همزمان مشغول به فعالیت خواهند بود. در تصویر زیر می‌توانید آرایش یک سیستم اتوماسیون صنعتی را مشاهده کنید.
 9. در ادامه هر یک از این بخش‌ها و وظایف آن‌ها به اختصار توضیح داده خواهند شد.

اتوماسیون صنعتی

تاریخچه اتوماسیون صنعتی چیست ؟

آیا این سوال را تا به حال از خود پرسیده اید که اتوماسیون صنعتی چیست ؟

اتوماسیون یا همان خود فرمان یا خودکار برگرفته از زبان یونان باستان می باشد. روباتیزه کردن یا اتوماسیون صنعتی به معنی استفاده از ابزارهای کنترلی به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و پروسه های تولید است.

این بحث یك گام فراتر از مكانیزه کردن است. مكانیزه به معنی فراهم آوردن متصدیان انسانی با ابزار و دستگاه هایی که ایشان را برای انجام بهتر کارها یاری می دهد.

اجزای اتوماسیون صنعتی چیست ؟

نمایان ترین و شناخته شده ترین بخش اتوماسیون صنعتی، ربات های صنعتی هستند که مهم ترین نقش را ایفا می کنند. در حیطه صنعتی سازی اتوماسیون قدم بعدی مكانیزه سازی است.

بدین صورت که ماشین جایگزین نیروی فیزیكی انسان شده و اتوماسیون نقش احساس و مجری بودن مستقیم انسان در صنعت را به شكل چشمگیری کاهش می دهد. تنها کاربرانی که در این سیستم ها در پروسه تولید شرکت دارند،ناظران هستند.

چرخه ی تولید اتوماسیون سازی شده شامل کلیه عوامل لازم برای اندازه گیری، انتقال،نمایش،ذخیره سازی و تنظیم اطلاعات از مراحل ساخت و اجرای فرامین مربوطه می باشد.با روی کارآمدن تراشه های پردازش گر و کنترلر ایده ایجاد چنین سیستم هایی به وجود آمد.

سیستم هایی که قادر باشند دخالت انسان در چرخه تولید را به حداقل رسانده و تنها او را ناظری بر پروسه ساخت گردانند.

کاربرد اتوماسیون صنعتی چیست ؟

اتوماسیون صنعتی یكی از مهمترین ارکان تولید صنعتی به حساب می آید. تا قبل از روی کارآمدن این نوع سیستم ها از دستگاه های مختلفی برای کنترل خطوط تولید استفاده می شد،که هر کدام به صورت مستقل عمل می کردند و محدودیت های بسیاری داشتند.

اما هدف این سیستم و استفاده از روبات، تزریق احساس به پروسه تولید است.

هم سویی و هم هدف کردن دستگاهها و روباتها و ایجاد شبكه در یك نظام تولید،حاصل به کارگیری تكنولوژی اتوماسیون است.

به عبارت دیگر اتوماسیون وظیفه ای بیش از کنترل فرایند تولید را بر عهده دارد.

اما وظایف تعریف شده ی یك سیستم اتوماسیون که توسط کارشناسان مربوطه تنظیم شده است عبارتند از:

 • جاری ساختن استراتژی های کنترلی در کارخانه
 •  تبادل اطلاعات میان بخش های تولید
 •  ایجاد یك واسطه بین کاربر و مجموعه تحت کنترل

مزایای اتوماسیون صنعتی چیست ؟

۲ مزیت مهم اتوماسیون صنعتی عبارت است از:

امنیت و دقت کار:

در زمینه امنیت کار تقریباً همه با اتوماسیون موافقند. چرا که در بسیاری از صنایع که برای انسان خطراتی وجود دارد (نظیر صنایع شیمیایی و اتمی) این سیستم از جایگاه والا و مؤثری برخوردار است.

در عین حال در بسیاری از صنایع میزان دقت لازم به هیچ وجه توسط انسان دست یافتنی نیست.

در اینگونه محیط ها نیز فقط باید از دستگاههای اتوماتیك و کنترل شده توسط کامپیوتر استفاده کرد.

 انعطاف پذیری:

تصور کنید مالك کارخانه ای هستید که بازار از محصولاتش اشباع شده است،یا کالای شما دیگر خریدار ندارد و یا به هر دلیل دیگری قصد دارید محصول دیگری تولید کنید.

برای این کار شما باید تمامی دستگاههای خط تولید را تعویض کرده و به عبارت دیگر باید هزینه بسیار زیادی را برای جلوگیری از ضرر بپردازید.

اما اگر به روی خط تولید خود یك سیستم اتوماسیون صنعتی را پیاده سازی کرده باشید و وظایف عمده ی ساخت را به روباتها محول کرده باشید،برای تعویض محصول تولیدی تنها کافیست نرم افزار شبكه خود تغییر داده و اندکی در سخت افزار خود دست ببرید.

به عبارت دیگر با اتوماسیون صنعتی می توان از زیان های بزرگ و درواقع از ورشكستگی فرار و تنوع در تولید را ایجاد کرد.

لزوم اتوماسیون صنعتی چیست؟

این رشته چندبخشی در ابتدا با توجه به نیاز به سرعت، دقت و تكرارپذیری تولید محصولات صنعتی به وجود آمده است و اکنون در جهت انعطاف پذیری و قابلیت اطمینان هرچه بیشتر خطوط تولید به تحول خود ادامه می دهد. اهم نیروهای پیش برنده تكامل سیستم های اتوماسیون  عبارتند از:

 • فشار برای کاهش قیمت
 • نیاز افزون تر به کیفیت
 • کم شدن چرخه عمر محصولات
 • تغییرات سریع در تكنولوژی

گروه صنعتی ماشین توزین متخصص در تجهیز انواع ماشین آلات معدنی و دامپروری به سیستم توزین توانسته است خدمت و کمک بزرگی در عرصه کند که با توجه به نصب باسکول بر روی انواع ماشین آلات مانند باسکول لودر ،باسکول قلاب جرثقیل و در عرصه دامپروری نصب باسکول بر روی فیدرمیکسر روند و دقت کار را بالا برده و با توجه با کاربری آسان کلیه افراد در هر زمینه و با هر سطح میتوانند از آن استفاده نموده و روند کار را با دقت و سرعت عمل بالا ببرند

#اتوماسیون صنعتی        #ابزار دقیق        #ماشین آلات       #باسکول

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up