دامپروری صنعتی و پرورش دام سبک و سنگین مستلزم استفاده از تمامی ابزار ها و روش های مدیریت
دامپروری صنعتی و پرورش دام سبک و سنگین مستلزم استفاده از تمامی ابزار آلات و روش ها مدیریتی در بالاترین و مدرنترین سطح ممکن می باشد
تغذیه گاو,جیره نویسی,گاوداری,تغذیه گاو شیری,لودسل,فیدرمیکسر,خوراک دام,سیتم کنترل و مدیریت خوراک دام,TMR,دامداری صنعتی
1313
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1313,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.0,qode-theme-matoz,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

دامپروری صنعتی و پرورش دام سبک و سنگین

دامپروری صنعتی و پرورش دام سبک و سنگین

دامپروری صنعتی و پرورش دام سبک و سنگین مستلزم استفاده از تمامی ابزار آلات و روش ها مدیریتی در بالاترین و مدرنترین سطح ممکن می باشد.

لذا در صورتیکه یک دامپرور بخواهد بازده اقتصادی گله را در بالاترین حد خود نگه دارد ، باید عوامل مختلف از جمله تغذیه صحیح دام توجه بسیار داشته باشد.

عدم تغذیه صحیح دام و بدون پایه و اساس علمی و یا اجرای عملیات خوراک سازی و خوراک دهی دام بصورت نا منظم،  باعث

کاهش تولید محصولات ، پرت مواد غذایی و در نتیجه افزایش هزینه های تولید و کاهش بسیار در بازده اقتصادی گله می باشد.

طی سالهای اخیر تحولات زیادی در سیستم های تغذیه گاوهای شیری صورت گرفته ولی شاید یکی از مهمترین آنها روش مخلوط کامل یا TMR می باشد.

روش خوراک دهی TMR

در روش TMR  ، کنسانتره و مواد علوفه ای داخل فیدرمیکسر مخلوط شده و به طور مستقیم با فیدر، در اختیار گاو قرار می گیرد.

TMR امکان دستیابی دام را به تمام موارد مورد نیاز را فراهم کرده و با اعمال کنترل بیشتر بر روی فرآیند تغذیه دام باعث بهبود تغذیه می شود

این فرصت را به دامپروری می دهد تا کنترل و نظارت بیشتری بر روی مواد غذایی مصرفی دام داشته باشد.

استفاده از یک فیدر میکسر ، مجهز بودن ان به یک سیستم توزین پیشرفته می باشد.

به وفور در دامپروری های مختلف مشاهده شده است که به دلیل مجهز نبودن دستگاه فیدرمیکسر به سیستم توزین

یا عدم استفاده صحیح کارگران از سیستم توزین فیدرمیکسر و همچنین نبودن نظارت کافی بر عملکرد کارگران از سوی مدیران هنگام خوراک سازی و خوراک ریزی فیدرمیکسر ، موجب شده است که دستگاه فیدرمیکسر دامپروری صنعتی که دارای مزایای بسیار برای گله دام می باشد نا کار آمد شده و نه تنها موجب ایجاد سود اقتصادی بیشتر برای دامپرور نمی شود بلکه موجب ایجاد بیماری در دام و کاهش چشمگیر شیر تولیدی و افزایش پرت و هدر رفت مواد اولیه می گردد.

که در کل موجب می شود انتظاری که دامپرور در خرید دستگاه فیدر میکسر دارد بر آورده نشود

و با توجه به هزینه گزاف که در تامین این دستگاه نموده است ، به سود منجر شود.

گروه صنعتی ماشین توزین با بهره گیری از دانش متخصصان با تجربه خود توانسته است این مشکل دامداران را مرتفع نماید.

و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا در زمینه الکترونیک، مخابرات، و IT یک ابزار بسیار کاربردی جهت نظارت و کنترل فرآیند خوراک سازی و توزیع خوراک، در اختیار مدیران دامپروری های صنعتی قرار دهد.

دامداری

سامانه کنترل و مدیریت خوراک دام

سامانه کنترل و مدیریت خوراک دام که با برند MATOZ در بین دامدارن عزیز معرفی شده است.

این سامانه از سه بخش زیر تشکیل شده است:

1- نشانگر توزین فیدر میکسر ( اندیکاتور باسکول فیدر)

این نمایشگر که کاملا ایرانی می باشد و به وسیله متخصیصن الکترونیک گروه صنعتی ماشین توزین طراحی و تولید شده است یکی از پیشرفته ترین اندیکاتور های توزین موجود در بازار می باشد

این نمایشگر دارای ویژگی های زیر می باشد:

  • کاربری آسان به زبان فارسی بطوریکه هر اپراتور کم سواد یا افغانی به راحتی توانایی کار بادستگاه را دارد.
  • قابلیت جیره نویسی برای 100 بهاربند و 30 نوع مواد اولیه.

نمایشگر فیدر

2- سیستم ارسال پیامک (GSM)

این سیستم که در واقع یک موبایل صنعتی محسوب می شود وظیفه ارسال خطا های کارگران در حین فرآیند خوراک سازی و خوراک دهی به دام را به مدیریان بصورت پیامک دارد.

در واقع با این سیستم مخابراتی ، مدیران دامپروری می توانند در لحظه و بدون فوت وقت ، گزارش عملکرد کاگران را داشته باشند و در صورتیکه کارگران فرآیند خوراک سازی و خوراک دهی را بصورت صحیح انجام ندهند، از اشتباهات بوجود آمده سریعا مطلع گردند.

3- نرم افزار کنترل و مدیریت خوراک دام .

این نرم افزار که به دست متخصصین IT گروه صنعتی ماشین توزین طراحی و تولید شده است در حقیقت وظیفه کنترل و فرماندهی مانیتور باسکول فیدر را بر عهده دارد.

در این نرم افزار که کاملا به زبان فارسی طراحی و تولید شده است مهندسین تغذیه دامپروری صنعتی می توانند دو ماموریت مهم را به راحتی انجام دهند.

یکی جیره نویسی برای گله و دیگیری گزارش گیری از نحوه خوراک سازی و خوراک ریزی می باشد.

جیره نویسی

کنترل مدیریت خوراک دام

در قسمت جیره نویسی ، مهندسین تغذیه دام می تواند با تعریف مواد اولیه موجود در دامپروری و تعریف فرمول های غذایی و همچنین تعریف بهاربند های موجود در گاوداری و تعریف وعده های غذایی صبح، ظهر، عصر و شب ، تمام فرآیند خوراک سازی و خوراک دهی را از ابتدای صبح تا انتهای شب تعریف نموده به راحترین صورت ممکن از طریقفلش مموری، تمام جیره های تعریف شده را به نشانگر فیدرمیکسر یا همان اندیکاتور فیدر میکسر منتقل نمایند. حتی مهندس دامپروری می تواند بر اساس شرایط کاری دامپروری ، جهت انجام فرآیند خوراک سازی زمان میکس تعریف نماید.

بار ها مشاهده شده است که کارگر فیدر میکسر ، به محض ریختن مواد در دستگاه و پیش از مخلوط سازی مناسب ، جیره را توسط فیدر در آخورها تخلیه نموده که موجب عدم تغذیه مناسب و مشکلات در خوراک دهی گله خواهد شد.

با تعریف زمان میکس از طرف مهندس تغذیه ، کارگر ملزم به رعایت زمان مخلوط شدن کامل جیره و خورد شدن تمام اجزار به اندازه مورد نیاز در دامداری می باشد

 

 

بدون نظر

ارسال نظر